Oficjalny System Stopniowania CRCA

System stopniowania

C.R.C.A. Wing Chun mamy następujący system stopniowania:

  • Niebieski Pas
  • Żółty Pas
  • Czerwony Pas
  • Zielony Pas
  • Brązowy Pas
  • Czarny Pas I
  • Czarny Pas II
  • Czarny Pas III

Członkowie C.R.C.A aby przygotować się do testów na ww. pasy trenują na zajęciach ale także mają dostęp do dokumentów i filmów szkoleniowych. Więcej szczegółów możesz otrzymać od swojego Instruktora.

Niebieski Pas

Możesz zastanawiać się dlaczego zaczynamy od niebieskiego pasa a nie białego albo żółtego tak jak w innych sztukach walki. Otóż, kiedy założyciel C.R.C.A. “Seef ” Randy Williams stworzył system pasów w latach 80’ istniały tylko szkoły C.R.C.A. w USA. Dziś posiadamy je na całym świecie. Niebieski pas oznaczał: „Opanowałeś wszystkie podstawy – możesz odwiedzać inne kraje, szkoły C.R.C.A. i trenować z nimi bez spowalniania grupy.”

Dzisiaj oznacza to coś innego – „Podstawy, które zawarte są w pierwszym teście to fundament całego Twojego przyszłego Wing Chun”. Jeśli naprawdę opanujesz ten test Twój Wing Chun będzie ostry – to pomoże Ci w sytuacjach samoobrony oraz kiedy będziesz uczył swoich młodszych „Braci i Siostry”.

Żółty Pas

Test ten zawiera pełną wiedzę na temat naszej pierwszej formy Siu Leem Tau (SLT) – „Mała Myśl”. Nazywanej tak, ponieważ zawiera 108 ruchów – 108 „małych pomysłów”, nasion
z których będzie rosnąć reszta Twojego Wing Chun. Forma Siu Leem Tau zawiera koncepcje takie jak Hay Goang – oddychanie Chi, siła zewnętrzna, wyjście i cofnięcie siły, energia Yin/Yang, wybór najlepszego momentu do działania, siła szarpnięć, teoria linii środkowej oraz wielokierunkowego przemieszczania. Trenujący uczy się terminologii i setek aplikacji bojowych.

Test jest podzielony na 3 części, każda składa się z 36 pytań.

 

Czerwony Pas

Test ten zawiera pełną wiedzę na temat naszej drugiej formy, Chum Kiu (CK) – „Szukanie mostu”. Nazywana tak, ponieważ trenujący szuka tutaj kontaktu „Mostem”, aby uzyskać przewagę nad przeciwnikiem. W C. R. C. A. Wing Chun mówiąc o „Moście”, mamy na myśli przedramię. Forma Chum Kiu zawiera koncepcje jak utrzymać mobilną postawę, jedność ciała, oczy skupione na sile i teorii poziomej linii środkowej. Trenujący uczy się terminologii i setek aplikacji bojowych.

Test jest podzielony na 3 części, każda składa się z 36 pytań.

 

Zielony Pas

Test ten zawiera pełną wiedzę na temat pierwszych 60 ruchów naszej formy na manekinie – Mook Yan Joang (MYJ) Fot Yut Ling Bot. Mook oznacza „Drewno”, Yan oznacza „Człowieka” lub „Osobę”, Joang oznacza „Post”, Fot oznacza „Technikę”, Ling oznacza „Sto” i Botmeans „Osiem”. Możemy więc to przetłumaczyć jako „108 technik drewnianego człowieka”. 60 pierwszych ruchów w formie MYJ obejmuje wiele technik z SLT i CK. Jest to pierwszy raz kiedy trenujący wykonuje techniki w tej postaci – w SLT i CK wszystkie ruchy były bez kontaktu. W formie MYJ każdy ruch to kontakt. Trenujący zapamiętuje,
że stosowane struktury technik takich jak Pock Sau, Kau Sau, Huen Sau i wielu innych są tutaj inne niż w SLT i CK. Związane jest to z tym, że w pierwszych dwóch formach brak jest „Kontaktu Mostem”.

Trenujący podczas testu odpowiada na pytania takie jak „Dlaczego otwory są kwadratowe?”
i jak będzie działać Teet Kiu Sau – „Żelazna Ręka Mostu”. Z czasem ramiona trenującego stają się cięższe i cięższe. Test jest podzielony na 3 części, każda składa się z 36 pytań.

Brązowy Pas

Test ten zawiera pełną wiedzę na temat naszej trzeciej formy, Biu Jee (BJ) – “Strzelające palce”. Trenujący uczy się jak stosować dźwignie i duszenia. Poznaje techniki walki
w parterze, obronę ostateczną, techniki strzelających palców (Biu Jee Sau) i dodatkowe uderzenia jak Foong Ngon Kuen i Gyeung Jee Kuen. Uczy się terminologii i setek aplikacji bojowych a także chińskiej terminologii i jej tłumaczenia. Test jest podzielony na 3 części, każda składa się z 36 pytań.

 

Czarny Pas I

Test ten obejmuje ostatnie 48 ruchów formy Drewnianego Manekina, która zawiera wiele technik z BJ. Trenujący uczy się jak zbudować drewnianego manekina a także jak wykonywać inne ćwiczenia na manekinie jak Chee Sau, Gahng Gyeuk, Lop Sau i wiele innych. Test ten zawiera 108 pytań. Trenujący uczy się chińskiej terminologii i jego tłumaczenia jak również ćwiczenia „Żelazna Dłoń”.

 

Czarny Pas II

Test ten zawiera pełną wiedzę na temat Look Deem Boon Gwun (LDBG) – formy z długim kijem. Trenujący uczy się wykonać prawidłowo formę LDBG – 72 ruchy w obu kierunkach (zaczynając od długiego końca kija z prawej strony i po zakończeniu formy, zmianie rąk
i przejściu przez całą formę jeszcze raz ale tym razem z długim końcem kija z lewej strony). Uczy się on również linii przekazu przedmiotowej formy.

Trenujący uczy się walczyć kijem a także zdobywa wiedzę jak techniki bez broni przełożyć na walkę kijem. Jedną z zalet treningu z kijem jest dodatkowa waga z którą trenujący musi sobie poradzić. Daje mu to więcej siły i prędkości w jego technikach ręcznych.

 

Czarny Pas III                                  

Test ten zawiera pełną wiedzę na temat Bot Jom Doh (BJD) – formy z nożami motylkowymi. Trenujący uczy się wykonać prawidłowo formę 108 ruchów – w tym poznaje jej chińską terminologię i aplikacje a także zdobywa wiedzę dotyczącą pochodzenia formy oraz zastosowania 8 punktów noża i jego rodowodu.

Podobnie jak z kijem, zaletą treningu z nożami jest ich dodatkowa waga z którą musi sobie poradzić trenujący. Daje mu to więcej siły i prędkości w jego technikach ręcznych.

Trenujący uczy się malować chińskie znaki zawarte w nazwach wszystkich poznanych form.

Na czarny pas III  trenujący musi zaliczyć także test siły. Zaliczone ćwiczenia takie jak forma 108s i 1024 kopnięcia potwierdzają, że trenujący jest w dobrej formie.

Uwaga: Jeśli „skończysz ” naukę systemu możesz otrzymać czarny pas IV i wyższy jeśli pomożesz komuś innemu osiągnąć poziom czarnego pasa III, IV etc.

Download Attachments

FileDescriptionFile sizePobrania
pdf Belts11 MB 992